Ahojky, zdraví vás věčný malý pisálek a snílek. :)
Tohle místo se stalo skladištěm mých nálad, myšlenek a pocitů, které presentuji ve svých dílkách. Jsem amatérský autor, který se stále rozvíjí, tak bych byla moc ráda, kdybyste mi v tom trošku pomohli prostřednicvím komentářů. Případná kritika mi nevadí, cením si upřímnosti.
Mějte krásný den!
vaše Lucienne :)


Recenze - Stefanovy deníky: Stopy minulosti

6. května 2013 v 0:09 | Lucienne |  Mimo mísu


Ahojky! :)
Po dlouhé době vám zase přináším jeden článek z rubriky "Svět knih". Tentokrát se jedná o recenzi čtvrtého dílu knižní série Stefanovy deníky - Stopy minulosti.
Vím, že jsem žádnou recenzi z této série ještě neudělala, a je tedy trošku zvláštní, že začínám čtvrtým dílem, ale tuhle knihu jsem včera dočetla a chtěla jsem ji vyhodnotit dřív, než ze mě všechny emoce vyprchají...
Takže... jdeme na to! :D

ANOTACE: Propadli sjte zcela Upířm deníkům? Zajímá vás, jaké události předcházely jejich ději? Stefanvi deníky odhalují zemnou minulost dvou znepřátelených bratrů, kterří se marně snaží utéct děsivému osudu. Uběhlo dvacet let a Stefan se přestěhoval do Anglie. Jeho poklidný život na statku na venkově přeruší zprávy o vraždách v Londýně. Pachatelem je podle novinářů Jack Rozparovač, ale Stefan si je jistý, že jde o dílo upírů. Rozhodne se vraha vypátrat a zabránit dalším zločinům. Stefanovi i Damonovi hrozí nebezpečí, znovu je dostihla minulost...


*UPOZORNĚNÍ: Červený text obsahuje spoilery!*

Stefanovy deníky... Ukazují nám krvavou historii obou z bratří Salvatorových. Co se tedy dělo několik desítek let po Stefanově a Damonově smrti a co naší milované dvojici přinesou klikaté ulice Londýna?Originální název:
The Vampire Diaries -
Stefan's Diaries 4: The Ripper
Autor:L. J. Smith
Překladatel:Milena Hordilová
Počet stran:237
Nakladatelství
FRAGMENT


DĚJ

Stefan se usadil na anglickém venkově, kde na Abbottovic farmě pracuje jako správce. Nepije lidskou krev a snaží se dobrými skutky odčinit hrůzy, kterých se po své přeměně v upíra dopustil. Ať se však snaží, jak chce, sny o Kathrien Piercové, jejíž vůně citronu a zázvoru ho pronásleduje, kam se jen pohne, Stefan nedokáže zahnat ani tím krátkodobým štěstím, které v Ivignhoe prožívá.
Náhoda ho však zavede do Londýna, kde se doslechne o řádícím vrahovi přezdívaném Jack Rozparovač. Jeho intuice mu napoví, že řetězec vražd musí mít něco společného s jeho bratrem Damonem, se kterým se dobrých dvacet let neviděl. A nemýlí se, ačkoli Damon do krvavých událostí není zapletený tak, jak se Stefan domnívá.
Stefan se při svém pátrání seznámí s Violet, šestnáctiletou drobnou dívkou, která pracuje jako číšnice v jednom z hostinců v pochybné čtvrti Londýna jménem Whitechapel. Její sestra Cora zmizela a Violet má strach o její život. Stefan se Violet ujme a pomůže jí s pátráním po Coře. Během chvíle se z nich stanou velice dobří přátelé.
Po určité době se Stefan opět setká se svým bratrem, který se drží na výsluní anglické smetánky. Stefan uvěří bratrovi, který tvrdí, že s vraždami nemá nic společného a snaží se nevšímat si jeho posměšných poznámek o tom, že si Stefan hraje na hrdinu a zachránce nevinných dívek. (Nelze ovšem vyvrátit, že Damon má pravdu. :D) Nakonec se z bratrů ovšem stanou spojenci ve zbrani.
Během děje dojde ke značné ztrátě krve, ať už lidské nebo upíří (a nemálo jejího objemu využije Stefan při pokusu léčení objetí Rozparovače), a na konci knihy dojde k vyvrcholení zpět v Ivinghoe, kde se Stefan pokusí ochránit Violet, jež se stala objetí jednoho z útoků a byla postavena před důležité rozhodnutí - stane se upírem, nebo zemře? Rozhodne se pro smrt a Stefan se pro svou přítelkyni pokusí zajistit pokojnou a v rámci možností šťastnou smrt. Poněkud mu to ovšem ztěžuje padouch, tedy Rozparovač, jehož pravou tvář odhalí Stefan až v úplném závěru knihy. Z Violet se nakonec stane upír a odejde s Rozparovačem, ačkoli není jisté, zda odešla jen z vlastní vůle, nebo k tomu byla přinucena.
Stefan a Damon, jejichž vztah se poněkud zlepší Damonovou záchranou Stefanova života, v doprovodu šťastně nalezené Coroy, se vydávají zpět do Londýnských ulic pátrat po Rozparovači a Violet.
Mno... Co k tomu mám říct? Na začátku příběhu jsem byla celá natěšená spokojená, že se hned začíná něco dít. Doufala jsem, že se konečně dočkám nějakého pořádného upířího dramatu, zápletka s Rozparovačem mi už před otevřením knihy připadala zajímavá a považovala jsem ji a dobré jádro příběhu. Bohužel, radovala jsem se předčasně.
Celý příběh je vlastně o ničem. Není tam žádná napínavá chvilka, žádné citové vypjetí, nic, co by ve mně něco zanechalo. Postav tam bylo jen velice málo a kromě Stefana a Damona, jejichž povaha byla vytvořena už před začátkem této knižní série, a Violet, o které musím přiznat, že se celkem povedla, se žádná postava nevyznačovala žádným zajímavým charakterem. Vlastně mi všichni připadali absolutně nezajímaví, jako vybledlý odraz nějaké povahy.
Co s týče samotného děje, ani to žádná sláva nebyla. Vlastně už se to celé jenom opakuje. Stefan žije svůj vlastní život na novém místě, pak potká dívku, ke které chová jistý vztah (už jsme tu měli vášeň a absolutní oddanost, velmi "light" lásku, vztah vzniklý nucením ke sňatku, který se v knihách objevil hned dvakrát, a velmi dobré přátelství. Zajímalo by mě, co autorka vymyslí příště...), poté následuje podezřívání Damona z něčeho nekalého, pokus ochránit onu dívku, který se pravidelně nezdaří a nakonec únik jisté smrti, přičemž je Damon buď ten, který ji na Stefana seslal, nebo ten, který ho před ní zachrání. Konec vlastně nikdy není úplně šťastný, ale ve člověku nevyvolává žádné pocity ze smutného konce. Když jsem tento díl dočetla, říkala jsem si: "To už je konec? A kde je to slibované napětí?"
Abych řekla pravdu, hned při první scéně, ve níž se objevil Rozparovač, který samozřejmě až do konce příběhu v knize vystupuje pod jiným jménem, jsem věděla, že je to on. Také mi bylo jasné, že Violet se nakonec stane upírkou a že Damon Stefana zachrání. Nečekalo mě tam vůbec žádné překvapení, což pro mě bylo velikým zklamáním.
Co se týče dějového posunu, v této knize byla jeho rychlost na nule. O nedokončených dějových linkách z předchozích dílů jsem se nedozvěděla absolutně nic. Nic o Klausovi, ani žádné zvláštní zlepšení bratrských vztahů. Prostě ani ťuk. Bylo to, jako by tam kniha byla jen vložená a na zbytek série vůbec nenavazovala.
Mezi těch několik kladů, které se dají v knize najít, bych započítala dodržování Stefanovy a Damonovy povahy (miluju Damonovu přezdívku "hrabě DeSangue" :DDD) a novou postavu, servírku Violet, kterou jsem si celkem oblíbila. Ani nevím proč, ale když byl Stefan s ní, měla jsem ho najednou raději.
A kromě jiného se mi také líbilo vylíčení Londýna v 19. století, jeho tajemnost a zvláštní rozpolcenost.


AUTORŮV STYL PSANÍ

Bohužel, musím hodnotit zase záporně. Jistě, já sama jsem absolutní amatér a vůbec tomu nerozumím, ale můžu vyjádřit alespoň můj laický názor, ne? V textu mi strašně chyběl popis citů a pocitů. Bylo tam hrozně moc myšlenek, ale žádný cit, takže mi kniha připadala chudá. To byl důvod, proč mi akční scény nepřipadaly akční, smutné scény nepřipadaly smutné a dojemné scény dojemné. Stefan si během svého dlouhého života prochází tolika strastmi a tolik si toho vytrpěl, ale já jsem netrpěla s ním. Ani jsem se s ním neradovala, nemilovala, nesmutnila, netruchlila. A to tam bylo pro popis citů tolik příležitostí! Stefan je vlastně sám o sobě hrozná citlivka a o to víc tam těch citů mělo být. Za vším se dá najít cit. A ačkoli čtenář ví, jak se Stefan v knize cítil, nedokáže se do knihy vžít natolik, aby to cítil taky. Strohé "Bylo mi to líto" v tomto případě nestačí...
Vždycky mě ale baví začátek knihy. Stefanovy úvodní zápisky do deníku mají pokaždé jistou myšlenku, která je celkem pěkně rozvedená. I v téhle knize to tak bylo, takže za to pochvala. :)OBÁLKA KNIHY

Vzhledově je obálka hezká, nic proti tomu. Všichni tři to jsou fešáci, na které se moc dobře dívá. :DD Ale, abych řekla pravdu, připadá mi absolutně nelogická. Proč je na obálce Elena, když ta se narodila o dvě století později? To prostě nepochopím. :DDD
Když to porovnám s anglickou obálkou, originál rozhodně vyhrává.

A ještě bych se chtěla vyjádřit k názvu... V češtině "Stopy minulosti", v angličtině "The Ripper", tedy "Rozparovač". Absolutně to nechápu... Jak mohli ze slova "Rozparovač" udělat "Stopy minulosti"? Zní to dost tuctově a ohraně a navíc to nemá nic moc společného s tímhle dílem, spíš to vystihuje celou sérii. "The Ripper" se na to hodí mnohem víc... Ale to je jedno. :DCELKOVÉ HODNOCENÍ

+ Úžasné hlavní postavy :D ♥
+ Povedená Violet
+ Bratrské pouto, které přetrvává
+ Popis historického města
+ Úvod knihy

- Ohraný děj
- Málo vybarvené charaktery postav
- Předvídatelný děj
- Žádný dějový posun
- Málo popisů emocí a pocitů
- Velice chabé akční scény
- Název

Takže když to dáme dohromady, vychází mi společně s mým dojmem takových 60%. Jelikož plusů je méně než mínusů a jejich první tři body jsou téměř stejné a poněkud nevýznamné, nemám jinou možnost.Všichni říkají, že Stefanovy deníky jsou jen mašinkou na peníze k The Vampire Diaries a já bych hrozně ráda řekla, že to není pravda, ale co můžu dělat? Je to tak. Jasně, stejně si ty knížky budu kupovat dál, protože mě zajímá, co se dělo před seriálem a hlavně to má něco společného s TVD, což je samozřejmě ta past. :D Ale jsem z toho celkem zklamaná... :/
A to je prosím názor fanatické fanynky! :DDD
Pokud jste četli, byla bych ráda, kdyby sjte pod článek připojili svůj názor. Ráda bych věděla, jestli se mi to jen zdá a nebo je knížka opravdu tak chudá...
Díky, vaše Lucienne
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 orangerose orangerose | 6. května 2013 v 8:29 | Reagovat

já už tukle knižku mám dávno přečtenou, i nový 5 díl úkryt - štefanovych deníků taky přečtený :D

2 Lucienne Lucienne | E-mail | Web | 6. května 2013 v 16:30 | Reagovat

Jo, já jsme měla co se týče STefanových deníků celkem velký dluh, který mám ostatně i ohledně série The Vampire Diaries, jelikož nemám na čtení vůbec čas. Ale TSD 5 už jsem začala dneska číst, takže recenzi taky brzo přihodím :D

3 orangerose orangerose | 7. května 2013 v 8:29 | Reagovat

:D, ja se nemužu dočkat až vyjde 6 díl štefanovych deníků- má vyjit v létě, upíří deníky má vyjit 13 díl tědka v od 2 května.- ostatní díly upířích deníků  mám dávno přečtené :D

4 orangerose orangerose | 7. května 2013 v 11:25 | Reagovat

užij si čtení 5 dílu štefanovych deníků ;-)

5 Meggie Meggie | Web | 8. května 2013 v 18:31 | Reagovat

V obálce a názvu naprosto souhlasím! A ohledně děje, popravdě už si nevybavuji detaily, ale máš pravdu, Stefanovi deníky jsou o dost slabší než Upíří deníky! :D Ale protože jsem stejná jako ty, budu si je kupovat dál :D

6 orangerose orangerose | Web | 14. května 2013 v 21:51 | Reagovat

já už čtu upíří deníky 13 díl , jsem skoro už pulce :D
je to pěkně zamotané ;-)

7 Meggie Meggie | Web | 28. května 2013 v 16:11 | Reagovat

Děkuji za pochvalu :-*

8 orangerose orangerose | Web | 4. července 2013 v 9:11 | Reagovat

ahoj, L. J. Smith, Kevin Williamson & Julie Plec - Spojení (Stefanovy deníky #6) vyjdou v srpnu ;-)

9 Lucienne Lucienne | E-mail | Web | 7. července 2013 v 18:43 | Reagovat

[8]: Fakt? Super, díky moc za info :D Musím si je sehnat :DDD

10 orangerose orangerose | Web | 9. července 2013 v 9:59 | Reagovat
11 orangerose orangerose | Web | 23. září 2013 v 11:46 | Reagovat

ty upíří deníky 14 vyjdou v řijnu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Líbí se ti moje tvorba? Pokud ano, byla bych moc ráda, kdyby sis na svůj blog dal/a mou klikačku. Na světě by hned bylo o jednoho potěšeného pisálka-maniaka víc. :D................................
......................................


Zákaz kopírování!Všchny články na tomto blogu (kromě označených v ýjimek) jsou má vlastní tvorba! Pokud byste náhodou měli zájem uvést některý z mých článků na svých stránkách, musím o tom zaprvé vědět, a za druhé k němu uveďte autora a zdroj!


Pokud někdo poruší tato pravidla a já někde objevím svou tvorbu bez mého jména (respektive přezdívky), budu to řešit dál.

Design by Meggie